REDNA YACHTS

Tasarım

Redna Yachts Design Approach

TASARIM YAKLAŞIMIMIZ

Stil sahibi, Zarif, Modern, Sade, Denizci, Süratli…

İnsanlar hayallerindeki yatı tanımlayabilmek için bunlar gibi birçok farklı sıfat türetebilir, özellikle kişiye özel üretilmiş bir tekne, sahibinin hayat tarzını ve vizyonunu yansıtan özgün bir ürün olmalıdır. Biz müşterilerimize bu yansımayı sağlayabilmek için çeşitli ve orijinal yollar sunuyoruz.   Ve onlar da kendi stillerini ve hayallerini yansıtan ürünü ortaya çıkarmak için tasarım sürecine dahil oluyorlar.

Basitçe açıklamak gerekirse başarılı bir tekne, estetik olarak arzulanan hatlar, iyi organize edilmiş yaşam alanları ve hedeflenen teknik karakteristiklerin doğru bir şekilde harmanlanmasıyla ortaya çıkar. REDNA’da genel anlayış olarak, ne ekstra hacimler kazanmak icin teknenin stilinden ödün vermek isteriz, ne de gereksiz dış çizgiler için yaşam alanlarından feragat etmek isteriz. Bizim işimiz tüm olası seçenekler arasında, estetik ve teknik tüm tasarım birikimimizden faydalanarak müşteri zevklerine uygun mükemmel balansı yakalamaktır.

Özetle işimiz sadece kendi estetik anlayışımızı yansıtmak veya özellikle megayat tasarım çevrelerinde sıkça dile getirildiği şekliyle insanlara bir stil (house style) dayatmakdan ziyade, amaca uygun, fonksiyonu olan ürünler ortaya çıkarmaktır.

KONSEPT TASARIM

İşin en başı olarak tanımlayabileceğimiz bu aşamada müşterilerimiz ofisimize ilk kez geldiklerinde sahip olmak istedikleri yatın tipi ya da konsepti hakkında net bir fikre sahip olmayabilirler. Bizim işimiz teknenin varoluş amacını belirleyerek kullanacak kişinin hayat tarzını yansıtacak ve ihtiyaclarını fazlasıyla karşılayacak ürünü ortaya çıkarmaktır. Bu amaç doğrultusunda tekneyle ilgili istenen ana hedefler belirlendikten sonra teknenin mimarisini kurgulamaya başlıyoruz. Konsept tasarım aşamasında teknenin tüm hacimleri, yaşam alanları belirlenirken dış şekli de bu çalışmalarla eş zamanlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu aşamada elle çizilmiş skeçler, bilgisayarda hazırlanmış 3D modeller ve görseller müşteriye sunulurken, teknenin 2D genel yerleşim planları da yine bu süreçte oluşturulmaktadır.

Redna Yachts Concept Design
Redna Yachts Exterior Design

DIŞ TASARIM

Dış tasarımın ana hatlarını konsept tasarım aşamasında zaten sonlandırmış oluyoruz.  Ancak dış tasarım anlayışımız teknenin sadece ana hatlarını çizip işi bitirmek üzerine kurulu değil, çünkü tekneler üzerlerindeki tüm donatım unsurlarıyla beraber bir bütünlük teşkil eden objelerdir. Bu yüzden projenin boyutu ne olursa olsun teknenin cam detaylarından, tutamak detaylarına, dış mobilyaların çizimlerinden, aydınlatma yerleşim planlarına kadar dış tasarımı etkileyen tüm unsurları detaylı olarak tasarlıyoruz.

Bu aşamada yine el skeçleri ve birebir 3D modelden alınan görseller müşterinin en ufak detayı dahi üretilmeden görebilmesini sağlamaktadır. Bu yaklaşım, tekne sahiplerinin tekneyi kullandıklari tüm süre boyunca istenmeyen herhangi bir detayla yaşamak zorunda kalmasını önlemektedir.

Yine dış tasarım sürecinin bir parçası olarak müşteriye yapılan sunumların haricinde, yatın üretimi süresince üretim departmanlarına 2D üretim resimleri verilmektedir. Bu 2D detaylı resimlerde dış lambaların montaj detayından, güvertelerdeki tik ağacı kaplamasının kalınlıklarına kadar dış tasarımı milimetrik dahi olsa etkileyen her türlü resmi üretim departmanlarına ulaştırmaktayız.

Bu aynı zamanda kalite yönetimi sürecinin bir parçası olarak ele alınabilir çünkü bu şekilde üretim departmanlarına atacakları her adımı detaylı olarak anlatarak, onların kendi insiyatiflerini kullanıp istenmeyen ürünler ortaya çıkarmasını engellemekteyiz. Bu çalışma tarzının bizi, sadece konsept skeçler çizip, detay çözümleri tasarımın ana fikri hakkında bilgi sahibi olmayan üretim personellerinin insiyatifine bırakan birçok konsept tasarımcıdan ayıran önemli özelliklerimizden biri olduğunu düşünüyoruz.

GEMİ MİMARİSİ/MÜHENDİSLİĞİ

İngilizce’de ‘Naval Architecture’ olarak geçen ve Türkçe’ye Gemi İnşaatı Mühendisliği olarak tercüme edilmiş olan Gemi Mimarisi/Mühendisliği’nin temel konuları arasında gövde tasarımı, ana makina ve sevk sistemleri seçimi, hız-güç-menzil öngörüleri, stabilite hesapları gibi teknik konular yer almaktadır. Bu gibi birçok temel başlık aslında mimari ve mühendisliğin bir karışımı ve ortak noktası olup tekne mimarisini ve karakteristiklerini, dolayısıyla konseptini etkilemektedir. O yüzden farklı olmayı başarabilmiş birçok tasarımın altında sağlam bir mühendislik ve teknik altyapı olduğu bilinmektedir.

REDNA’da yukarıda sıraladığımız ve daha bir çok mühendislik çalışması yapıyoruz çünkü bu çalışmaların sorunsuz ve innovatif konseptler ortaya çıkarabilmenin vazgeçilmez parçası olduğuna inanıyoruz.

Redna Yachts Naval Architecture

PROJELER

BEIRA 61m

MED 22m

FL75 23m

EXP30 30m

EXP-C 32m

CAIRO 42m

NADA 50m